top of page

Czym różni się styl Boho od Rustykalnego?

Jeśli planujesz urządzić swoje mieszkanie lub dom, na pewno słyszałeś o stylach boho i rustykalnym.

i mają swoich zwolenników na całym świecie. Chociaż oba style mają wiele wspólnego, to istnieją pewne różnice między nimi. W tym artykule wyjaśnimy, czym charakteryzują się style boho i rustykalny oraz jakie są między nimi różnice.

Styl boho charakteryzuje się swobodnym i luźnym podejściem do dekoracji wnętrz. Jest to styl bardzo ekspresywny, który łączy w sobie różne style, takie jak hippie, etniczny, romantyczny czy vintage. W stylu boho królują kolory, wzory i tkaniny. Meble i dodatki są bardzo różnorodne, a ich główną cechą jest indywidualność i niepowtarzalność. Charakterystyczne dla stylu boho są:

 1. Jaskrawe kolory: czerwień, fiolet, zieleń, turkus, żółć, pomarańcz, róż, granat - to tylko niektóre z barw, jakie królują w stylu boho.

 2. Wzory: kwiatowe, geometryczne, abstrakcyjne - styl boho ceni sobie różnorodność i nie boi się eksperymentować z różnymi wzorami.

 3. Tkaniny: welur, aksamit, jedwab, bawełna - to tylko niektóre z tkanin, jakie wykorzystuje się w stylu boho.

 4. Ręcznie robione dodatki: makramy, hafty, koraliki - to elementy, które dodają stylowi boho indywidualnego charakteru.

Styl rustykalny: Styl rustykalny charakteryzuje się prostotą, naturalnymi materiałami oraz odwołaniami do wiejskiego stylu życia. W stylu rustykalnym królują drewniane meble, kamienne elementy oraz naturalne tkaniny. Styl rustykalny kojarzy się z przytulnym domem na wsi, ale można go również zastosować w nowoczesnym mieszkaniu. Charakterystyczne dla stylu rustykalnego są:

 1. Naturalne materiały: drewno, kamień, cegła, glina - to materiały, jakie wykorzystuje się w stylu rustykalnym.

 2. Stonowane kolory: beże, brązy, zielenie, szarości - kolory w stylu rustykalnym są stonowane i nawiązują do natury.

 3. Proste meble: drewniane stoły, ławy, krzesła, komody

 4. Naturalne tkaniny: len, bawełna, wełna - to tkaniny, jakie najczęściej wykorzystuje się w stylu rustykalnym.

 5. Elementy dekoracyjne: kosze wiklinowe, świeczniki, donice - to dodatki, które doskonale wpasowują się w rustykalny styl.

Różnice między stylem boho a rustykalnym: Mimo że style boho i rustykalny mają wiele podobieństw, to różnią się między sobą kilkoma cechami. Oto niektóre z nich:

 1. Kolory: Styl boho to przede wszystkim jaskrawe i wyraziste kolory, podczas gdy rustykalny preferuje stonowane i naturalne odcienie.

 2. Meble: W stylu boho meble są zazwyczaj kolorowe, wysokiej jakości, ale niekoniecznie pasujące do siebie. Natomiast w rustykalnym stylu meble są proste, wykonane z naturalnych materiałów i mają zazwyczaj podobny styl.

 3. Dodatki: Styl boho lubi dodatki w formie roślin, dywanów, tapicerki, ręcznie robionych przedmiotów i ceramiki. W rustykalnym stylu przeważają elementy dekoracyjne, takie jak kosze wiklinowe, donice i lampy.

 4. Klimat: Styl boho to styl swobodny, wyrazisty i ekspresywny, natomiast rustykalny to styl prosty, naturalny i przytulny.

 5. Zastosowanie: Styl boho doskonale sprawdzi się w przypadku dużych, przestronnych pomieszczeń, natomiast styl rustykalny najlepiej prezentuje się w mniejszych i przytulnych pomieszczeniach.

FAQ:


Czy styl boho jest bardziej kosztowny od rustykalnego?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Styl boho charakteryzuje się różnorodnością, co może wpłynąć na koszt dekoracji. Z kolei rustykalny styl jest bardziej minimalistyczny, co może skutkować niższymi kosztami.

Czy styl boho i rustykalny można łączyć ze sobą?

Tak, oba style można ze sobą łączyć, tworząc wyjątkowe i oryginalne wnętrza.

Jakie dodatki najlepiej pasują do stylu boho?

Do stylu boho doskonale pasują rośliny, dywany, makramy, hafty, koraliki oraz ręcznie robione ceramiki.
420 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page