top of page

Pielęgnacja mebli drewnianych – jak zadbać o swój stół?

Drewno to jeden z najpiękniejszych i najtrwalszych materiałów, z którego wykonuje się meble. Właściciele mebli z drewna doceniają nie tylko ich wygląd, ale także ich trwałość i odporność na uszkodzenia. Niemniej jednak, aby meble te zachowały swoją piękno na dłużej, należy o nie właściwie dbać. W tym artykule podpowiemy, jak pielęgnować drewniany stół, aby cieszył oko i spełniał swoją funkcję przez wiele lat.


Rodzaje drewna i ich cechy:


Jednym z najważniejszych kroków, które należy podjąć przed rozpoczęciem pielęgnacji mebla z drewna, jest ustalenie, jaki gatunek drewna został wykorzystany do jego produkcji. Rodzaj drewna wpływa na jego cechy wizualne, trwałość i właściwości pielęgnacyjne. Przykładowo, dąb jest twardy, trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale wymaga od czasu do czasu gruntownej renowacji. Drewno sosnowe jest miękkie i podatne na zarysowania, ale łatwo się odnawia i jest dobrym wyborem dla właścicieli mebli, którzy szukają prostych rozwiązań.Jak czyścić drewniany stół?


Regularne czyszczenie to kluczowy element pielęgnacji mebli z drewna. Idealne do tego celu są specjalne środki przeznaczone do czyszczenia drewnianych powierzchni. Przed użyciem warto jednak upewnić się, że wybrany środek nie zniszczy powierzchni stołu. W przypadku mebli z drewna naturalnego, z reguły najlepszym środkiem jest delikatny detergent, który pozwala usunąć zanieczyszczenia bez uszkadzania powierzchni. W przypadku powierzchni lakierowanych lub olejowanych należy użyć specjalnych środków, odpowiednio dobrane do rodzaju zabezpieczenia. Starajmy się unikać stosowania zbyt agresywnych środków czyszczących lub zbyt surowych narzędzi, takich jak druty czy szczotki, które mogą zarysować powierzchnię mebla.


Jak zabezpieczyć drewniany stół?


Ochrona powierzchni mebla z drewna to kolejny ważny element pielęgnacji. Powierzchnię mebla można chronić za pomocą specjalnych preparatów, które zależy dobrać do rodzaju drewna i zastosowanego na nim zabezpieczenia. Preparaty te chronią mebel przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi, plamami i innymi uszkodzeniami powierzchni. Warto stosować je regularnie, ale nie za często, aby nie uszkodzić powierzchni mebla. Warto również pamiętać, że stosowanie zabezpieczeń nie chroni mebla przed powstawaniem zarysowań, ale pomaga w utrzymaniu jego estetycznego wyglądu.


Sposoby na usuwanie uszkodzeń/plam:


Mimo najlepszej pielęgnacji, meble z drewna mogą ulec uszkodzeniu. Zarysowania, plamy czy odpryski to naturalne skutki użytkowania mebla. Na szczęście, istnieją sposoby na naprawę uszkodzeń powierzchni mebli z drewna. Na rynku dostępne są produkty, które umożliwiają wypełnienie ubytków w powierzchni mebli lub skuteczne usuwanie plam czy zarysowań. Warto jednak pamiętać, że naprawa uszkodzeń powierzchni mebla z drewna to często skomplikowany proces, który wymaga precyzyjnego wykonania, dlatego w przypadku większych ubytków zawsze warto skontaktować się z profesjonalistą.


Jak dbać o swój drewniany stół?


Na koniec warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym meblem przez wiele lat. Przede wszystkim, należy zapobiegać pojawianiu się zarysowań i innych uszkodzeń. Warto unikać ostrego przedmiotów, które mogą uszkodzić powierzchnię mebla. Należy również unikać kontaktu z wilgocią, która powoduje rozdęcie i pękanie drewna. Należy również unikać długotrwałego wystawiania mebla na działanie promieni słonecznych, których wpływ na drewno jest negatywny.


PodsumowanieDrewno to piękny i trwały materiał, z którego wytwarza się wysokiej jakości meble. Jednak, aby meble te zachowały swój naturalny urok na dłużej, należy o nie regularnie dbać. Pielęgnacja mebli z drewna to proces czasochłonny, ale niezwykle ważny, bo pozwala zapobiegać uszkodzeniom i zniekształceniom powierzchni mebla. Zachowanie odpowiedniego stopnia wilgotności, unikanie kontaktu z wilgocią oraz regularne stosowanie specjalnych środków i narzędzi pielęgnacyjnych sprawi, że nasz drewniany stół będzie cieszył oko i spełniał swoją funkcję przez wiele lat.MOBLER Studio to sklep z meblami w Łodzi, specjalizujący się w drewnianych meblach i akcesoriach domowych. Nasza oferta obejmuje wyłącznie meble najwyższej jakości, wykonane z solidnego drewna lub rattanu. Dzięki naszej ofercie, każdy klient może znaleźć meble, które są w stanie sprostać jego wymaganiom i potrzebom. Oprócz mebli, oferujemy też specjalistyczne środki i narzędzia do pielęgnacji drewnianych powierzchni. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do skorzystania z naszych usług!


Wykonujemy projekty indywidualne!

6 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page